Alšovo nábřeží

Pokud byste se chtěli projít po Alšovu nábřeží, čeká Vás procházka zastrčenou a klidnou uličkou vedoucí od Platnéřské ulice za hotelem Four Seasons a za budovou uměleckých škol, přes náměstím Jana Palacha, kolem Mánesova mostu a kolem Rudolfina, až k ulici Na Rejdišti.

Na základě plánů Prahy od Leopolda Hergeta (1791) a Josefa Jüttnera (1811) se můžeme domnívat, že dnešní Alšovo nábřeží bylo kolem roku 1840 téměř pusté. Nicméně právě tady vedlo živé spojení s protějším malostranským břehem – byl zde brod, po něm dřevěný most a nakonec řetězová lávka. Není tomu ještě tak dávno, co nábřeží za Rudolfinem sloužilo k parkování zájezdových autobusů.

Od roku 1870 se zdejšímu nábřeží říkalo Dolní nábřeží (zdejšímu přívozu se rovněž říkalo Dolní, zatímco proti Kampě býval Horní přívoz a Horní nábřeží). Jméno Alšovo nábřeží dostalo až roku 1919. Nejvýznamnější budovou na nábřeží je Dům umělců - Rudolfinum s Dvořákovou koncertní síní a s výstavními místnostmi Národní galerie.

Při některé z našich delších plaveb podél Alšova nábřeží si můžete prohlédnout celou řadu pražských památek, jako je například Rudolfinum nebo jeden z nejmenších pražských ostrovů - Křížovnický.