Čechův most

Po proudu řeky je Čechův most desátým pražským mostem. Jedná se o jedinou takto velkou secesní mostní konstrukci u nás. Díky tomu patří mezi chráněné technické památky. Na šířku měří 16 metrů a s délkou 169 metrů se jedná o nejkratší pražský most.

Most byl vybudován v letech 1905 – 1908 podle návrhu inženýra Jiřího Soukupa, Václava Trča, Františka Mencla a architekta Jana Kouly. Stavba mostu souvisela s asanací Židovského města a měla být součástí nikdy nerealizované trasy z Václavského náměstí přes Staroměstské náměstíPařížskou třídu a průkopem Letenskou strání na Pražský hrad. Dnes vede přímo pod mostem hlavní kanalizační sběrač.

Most je pozoruhodný i uměleckou výzdobou. Na zasklených železných lucernách na vrcholech sloupů stojí 4 bronzové sochy géniů od Antonína Poppa. Na záhlavích pilířů proti vodě stojí bronzové sochy světlonošů s pochodněmi a po vodě uvidíte bronzové šestihlavé hydry se znaky Prahy. Pilíře byly vyzdobeny bronzovými a žulovými festony. Kromě let 1940 - 45, kdy byl přejmenován na most Mendelův, nese jméno Svatopluka Čecha, českého básníka a prozaika.

U Čechova mostu na Dvořákově nábřeží mají naše lodě své kotviště.