Jiráskův most | Prague-Boats.cz

Jiráskův most

Jiráskův most je na území Prahy šestým mostem přes Vltavu. Rozvíjejícímu se Smíchovu už nestačilo spojení pouze Palackého mostem, a tak mezi Novým Městem Smíchovem vyrostl most nový.

Se stavbou mostu se začalo roku 1929 a dokončen byl 1933. Autorem projektu byl architekt Vlastimil Hofman a inženýr František Mencl. Tentokrát se jedná už o most železobetonový. Měří 310 metrů a 21 metrů je široký. Má 5 betonových pilířů, obložených žulovými kvádry, a 6 parabolických oblouků. Most byl uveden do provozu ve dvou etapách. Nejprve jeho střední část pro tramvaje a o dva roky později zbytek. Koleje byly později odstraněny.

Jednoduchá umělecká výzdoba mostu napovídá, že bude převažovat pouze účelová dopravní funkce. Povrch vnějších ploch je z omítky z umělého kamene, betonové zábradlí a stožáry osvětlení mají terasový hlazený povrch. Na obou předmostích stojí pylony s dekorativními kašnami a obelisky. Most byl nazván podle Aloise Jiráska, který v letech 1903 - 30 bydlel v domě čp. 1775 na dnešním Jiráskově náměstí.

K Jiráskovu mostu se můžete podívat při některé z delších plaveb po Vltavě.