Nová loď Mistr Jan Hus byla slavnostně pokřtěna | Prague-Boats.cz

Nová loď Mistr Jan Hus byla slavnostně pokřtěna

Nová loď Mistr Jan Hus bude představena

V pondělí 6. července 2015 byla v ekologickém přístavišti Kampa představena Pražskou paroplavební společností nová elektroloď. Stalo se tak při příležitosti 150. výročí od založení společnosti a 600. výročí upálení Mistra Jana Husa. Nové plavidlo bylo pokřtěno MISTR JAN HUS.

PPS tímto aktem symbolicky vzdalo hold jedné z nejvýznamnějších postav našich národních dějin. Žádná z lodí v historii českého lodního názvosloví zatím toto jméno nenesla.

Loď Mistr Jan Hus je tiché, plně ekologické otevřené plavidlo (kabrio) poháněné dvěma 24 V elektromotory Omikron Marine o výkonu 4kW české výroby z Třebíče. Elektromotory jsou napájeny celkem 16 akumulátory, jejichž kapacita pokryje celodenní provoz. Loď postavili dílenští mistři Pražské paroplavební společnosti na loděnici Podbaba.

Loď Mistr Jan Hus byla navržena pro specifické pražské plavební podmínky tak, aby umožnila cestujícím shlédnout i běžně nepřístupná místa, kde je Vltava mělká, ale poskytuje úchvatné výhledy. Z domovského přístaviště na Kampě bude vyplouvat denně na vyhlídkové plavby do těsné blízkosti Karlova mostu, pod poslední dochovalý oblouk Juditina mostu, do laguny u Staroměstské mostecké věže a díky nízkému ponoru propluje i Čertovkou kolem Kampy do Pražských Benátek a Muzeu Karla Zemana. Odlehčí tak významně značnému hluku z hustého provozu motorových lodí.

"Je to vstřícný krok směrem k obyvatelům Kampy a okolí Čertovky" říká malostranská rodačka Karolina Peake. "Přála bych si, aby do budoucna zaplouvaly do Čertovky pouze elektrolodě" pokračuje.

Pražské paroplavební společnost byla založena r. 1865 legendárním primátorem Františkem Dittrichem a řadí se mezi nejdéle fungující ryze české firmy. 150 let od jejího založení připomíná právě probíhající výstava "UMĚNÍ PAROPLAVBY" v Národním technickém muzeu. Velké oslavy se budou konat o víkendu 22.-23. srpna, kdy do Prahy připluje jeden z nejstarších evropských parníků KRIPPEN z Drážďan.