Lodě v Paříži

Velmi nám záleží na tom, jaké služby nabízíme našim zákazníkům, proto pravidelně sbíráme inspiraci z celého světa a hledáme srovnání.

Aktuálně jsme si vzali na mušku francouzskou metropoli Paříž a její lodní dopravu. 

Na první pohled vás zde zaujme, že pařížské náplavky jsou stejně rušné a plné lodí, jako ty v Praze. Po chvíli pozorování ale zjistíte, že lodní doprava na Seině je podstatně hustší jak ta na Vltavě v Praze. Pluje zde mnohem více lodí různých velikostí a odlišného stáří. A rozdíl je patrný i v tom, že v Praze slouží nábřeží jako pěší zóny, kde se mohou chodci bezpečně pohybovat, kdežto na pařížských parkují autobusy a pro pěší tolik místa nezbývá.

Avšak pařížskou i pražskou lodní dopravu spojuje podobná historie, která se datuje do 19. století. V našich zemích, jak známo, byla průkopníkem osobní lodní dopravy  Pražská paroplavba, která nedávno oslavila 150 let od svého založení roku 1865.

V Paříží hovoří nejstarší zmínka v tisku z roku 1887 o "bateaux-mouches" (létajících lodích) takto: "Říční čluny, které přepravují cestující na Seině, přes Paříž a předměstí, jsou vrtulové lodě poháněné parou". (volně přeloženo)

V obou městech má lodní doprava dlouhou tradici a k jejich historii zkrátka patří.

Kde nás najdete

wow prague convetion bureau etoa ačcka hospodarska komora ceske republiky