Socha Sv. Vojtěcha

Otázka udržení splavnosti řeky Labe je důležitá a její závažnost dokládá i setkání předních představitelů Česka a Saska na parníku Vltava, které se uskutečnilo tento pátek během plavby z Děčína do Bad Schandau.

Během plavby u Dolního Žlebu v okrese Děčín parník proplul kolem sochy sv. Vojtěcha, patrona všech plavců a lodníků. Tato barokní socha světce z roku 1756 se nachází na těžko přístupné skalce nad hladinou Labe, odkud shlíží na všechny lodníky plavící se po řece pod ním a žehná jim. Socha nese latinský nápis "Sanctus Adalbertus ora pro nobis“, tedy „Svatý Vojtěchu, oroduj za nás“.

Bylo zvykem, že lodníci, kteří pluli kolem sochy zahoukali lodní syrénou na pozdrav. Socha byla také díky své poloze a dřívějšímu zlacení některých detailů dobrým orientačním bodem. Během poslední renovace sochy však toto zlacení nebylo obnoveno.

Světce pozdravil ředitel Prague Boats Jan Hamza, majitel společnosti Evropská vodní doprava, Richard Vojta a Jindřich Zídek, Ředitel závodu Dolní Labe.

Pevně věříme, že otázka splavnosti Labe neleží jen v rukou sv. Vojtěcha a že se podaří všem zainteresovaným najít takové řešení, které udrží Labe splavné a krásné i pro budoucí generace.

Socha Sv. Vojtěcha

Kde nás najdete

wow prague convetion bureau etoa ačcka hospodarska komora ceske republiky