Štvanice | Prague-Boats.cz

Štvanice

Ostrov Štvanice leží mezi Karlínem a Holešovicemi a náleží katastru Holešovic.

V těchto místech byla řeka mělká, a proto se zde vytvořila řada říčních ostrovů. Při regulacích říčního koryta jich ale většina zanikla. Už na konci 17. století byla na ostrově zřízena dřevěná aréna, v níž byly až do roku 1816 pořádány štvanice psů na rozmanitou zvěř, ale třeba i krávy. Odtud také pochází název ostrova.

Od roku 1877 zde stálo varieté a chodívalo se sem i za dalšími atrakcemi. V roce 1883 byly postaveny dřevěné budovy ledáren a koncem 19. století se nacházely na ostrově už tři restaurace. Na konci ostrova stojí od roku 1914 malá vodní elektrárna, která byla v letech 1984 – 1987 kompletně rekonstruována včetně jezu a plavebních komor. Přitom vznikl také areál pro vodní slalomáře. Nacházela se zde řada drobných sportovišť a rekreačních zařízení, mimo jiné i zimní stadión, který byl definitivně zbourán v roce 2011.

V roce 1986 byl otevřen Tenisový areál Štvanice. Ve východní části se nacházela veřejná plovárna a koupaliště. Přes ostrov vede Negrelliho viadukt a Hlávkův most, který spojuje levobřežní nábřeží Kapitána Jaroše a Bubenské nábřeží s pravobřežním Rohanským nábřežím. Pod ostrovem také probíhá trasa metra "C" mezi stanicemi Florenc a Vltavská.

Podél ostrova Štvanice se můžete vypravit na některé z našich lodí nebo parníků.