Císařská louka | Prague-Boats.cz

Císařská louka

Na pražském Smíchově najdeme Císařskou louku, ostrov, který měří 1,7 km a který svou délkou dosahuje skoro až k Železničnímu mostu. Od levého břehu je oddělený Smíchovským přístavem. Možná Vás dnes překvapí, že tento ostrov vznikl uměle tak, že ze západní poloviny louky byla v letech 1899 – 1903 vytěžena zemina, když zde byl budován Smíchovský přístav. Tento ostrov někdy bývá zaměňován s Císařským ostrovem.

Dříve se jeho území nazývalo Královská louka. Byl to vlastně jen široký břeh, na němž se roku 1297 pravděpodobně odehrála velká korunovační hostina Václava II. V 19. století se louka stala oblíbeným výletním místem Pražanů. Konaly se zde společenské akce a sportovní zápasy, včetně dostihů. Přitom do konce 19. století se tu i rýžovalo zlato.

V současnosti na ostrově najdete přístav malých plavidel, tábořiště karavanů, sportovní plochy a restauraci Cinda. Ostrov je přístupný na jižním konci mostem ze Smíchova. Od roku 2008 má na ostrově přístaviště i přívoz Prahy 5 Pražské integrované dopravy.

Podél Císařské louky se můžete vydat na palubě některé z našich lodí nebo parníků, pokud si zvolíte plavbu delší než hodinová.