Metronom na Letné | Prague-Boats.cz

Metronom na Letné

Stroj času na Letné, pro mnohé známý prostě jako Metronom, odpočítává čas v Letenských sadech při levobřežním nábřeží Edvarda Beneše přímo nad ústím Čechova mostu.

V tomto místě dříve stával neslavný pomník diktátora J. V. Stalina, posměšně nazývaný “fronta na maso”. V roce 1991 byl na toto místo osazen “metronom”, který vytvořil sochař a profesor Vysoké školy uměleckoprůmyslové Vratislav Karel Novák. Ačkoli opravdu připomíná Mälzelův slavný metronom s reverzním kyvadlem, jeho mechanická konstrukce je zcela jiná.

Stroj času je vysoký skoro 25 metrů a váží 7 tun. Instalace kyvadla nemohla být provedena jeřábem kvůli obavám z narušené statiky podstavce po odstřelení Stalinova pomníku. Proto jej na místo osadila obří helikoptéra. Záhadou zůstává, podle jakých pravidel se metronom někdy kýve a někdy ne. Místo pod metronomem je oblíbeným zejména u bruslařů a skejťáků, kteří zde rádi trénují.

Metronom si můžete prohlédnout přímo z kotviště našich lodí a parníků a samozřejmě i během našich pravidelných plaveb po Vltavě.