Top 10 lodě

Top 10 lodí v Praze na Vltavě

V předchozích dvou dílech našeho seriálu jsme si představili 10 lodí postavených na zakázku přímo pro Prahu a lodě pro Prahu české výroby. V dnešním dílu našeho seriálu o lodích v Praze na Vltavě se zaměříme na top 10, tedy na právě těch 10 nejlepších a nejzajímavějších lodí.

1. Parník Vyšehrad

Velký kolesový parník Vyšehrad je vskutku unikát. Je to totiž nejstarší historický parník v Praze na Vltavě, který je dodnes v provozu. Na vodu byl spuštěn již roku 1938 a ačkoli za dobu své existence prošel 3 většími rekonstrukcemi, neztratil nic ze svého historického kouzla a šarmu. Právě proto mohl být také roku 2013 prohlášen za kulturní památku a je tak i památkově chráněn.

I přes zachování původního génia loci je plavba na parníku Vyšehrad pohodlná. Parník má v létě klimatizovaný hlavní salon, v zimě pak vyhřívaný. Na palubě určené pro 350 osob je 200 míst k sezení uvnitř lodi a 150 na vyhlídkové palubě. Parník má k dispozici také dolní salonek, otevřenou slunnou palubu, restauraci, kavárnu, vinárnu a bar. Vyšehrad je dosud největší lodí v Praze a setkat se s ním můžete nejčastěji při speciálních plavbách nebo si ho pronajmout pro soukromé účely.

2. Parník Vltava

Velký kolesový parník Vltava je druhým z posledních dvou historických parníků v Praze na Vltavě. Byl postaven roku 1940 a od té doby samozřejmě i on prošel několika nezbytnými opravami. Poslední  rekonstrukce roku 2009 mu pomohla navrátit svébytné kouzlo historických salónních parníků. Také parník Vltava mohl být roku 2013 vyhlášen kulturní památkou.

Na jeho palubě najdete restauraci, kavárnu, vinárnu, bar, salonek a vyhlídkovou slunnou palubu. Vejde se na něj až 250 osob, z toho 100 se posadí uvnitř a 150 na otevřené palubě. Parník Vltava dnes nejčastěji pluje na speciálních plavbách, jako je například plavba na Slapyvýlet na Mělník či některá z mimořádných plaveb do zoo. I když jde o kulturní památku, je možné si parník pronajmout i pro soukromé plavby.

3. Loď Grand Bohemia

Motorová loď Grand Bohemia září mezi loděmi v Praze na Vltavě od května roku 2014, kdy sem připlula z německé loděnice Bolle v Derbenu. Tam ji vyrobili přímo na míru vyhlídkovým plavbám.

Koncepce lodi je zcela unikátní, neboť jedinou palubu zastřešuje posuvná prosklená střecha, kterou je možné palubu během chvilky zastřešit nebo naopak otevřít. Díky této variabilitě se loď přizpůsobí jakémukoli charakteru akce, rozmarům počasí nebo přání zákazníka. Výkonná klimatizace zajišťuje nejen tepelný komfort, ale také skvělou viditelnost skrz skleněnou střechu i při dešti. Provoz lodi je navíc tichý a ekologický.

Díky jedinečnému prostředí je Grand Bohemia oblíbeným místem firemních i soukromých akcí, konferencí či různých setkání. Kapacita Grand Bohemie je 160 osob.

4. Loď Bohemia Rhapsody

Nejnovější a nejmodernější loď, kterou můžete zatím na Vltavě uprostřed Prahy spatřit, je motorová loď Bohemia Rhapsody. Postavila ji na zakázku také německá loděnice Bolle v Derbenu a slavnostně byla pokřtěna v Praze v květnu roku 2015.

Bohemia Rhapsody je mladší a větší sestrou lodi Grand Bohemia. Loď je ideální pro provoz ve velkoměstě, neboť pluje zcela tiše a s minimem emisí. Bohemia Rhapsody je také jednopalubovou lodí s posuvnou prosklenou střechou. Navíc výkonná klimatizace zachovává skvělou viditelnost skrz zataženou střechu i při dešti a udržuje příjemné klima lodi. Kapacita je celkem 220 míst.

Tato loď je atraktivním místem pro firemní akce, večírky či různé soukromé akce spojené se stylovým cateringem.

5. Loď Lužnice

Motorová oď Lužnice pochází datem výroby z roku 1984, ale mezi loděmi na Vltavě ji dnes můžeme směle zařadit mezi nejluxusnější. Byla postavena v německé loděnici Yachtwerft Berlin-Köpenick.

V roce 2011 prodělala velkou rekonstrukci a modernizaci, díky níž na lodi najdete krásné prostředí. Interiér lodi je vykládaný mahagonem a je stylově vybavena. Velký a malý salon jsou klimatizované i vytápěné. Lužnice má kapacitu 164 osob, z toho 58 uvnitř a 86 na slunné palubě. Luxusní pojetí lodi plně konvenuje s gurmánskými plavbami, které se na ní plují. Jedná se zejména o plavbu Sladká Praha, která je koncipovaná jako plavba s all inclusive menu vysokého standardu. Lužnice také často pluje soukromé plavby spojené s firemními a dalšími akcemi.

6. Loď Odra

Odra je loď polské výroby, která vyšla z loděnice Stocznia v Gdaňsku s rokem výroby 1868. V Praze na Vltavě ji řadíme k velkým motorovým lodím. V době svého vzniku vystřídala kolesové parníky na pravidelných lodních linkách na Slapy a o něco později i do pražské zoo, kam pluje dodnes. Můžete ji samozřejmě spatřit také na vyhlídkových plavbách Prahou.

Odra je dvoupalubová loď se dvěma polozapuštěnými salony, barem na horní i dolní palubě. Hlavní salon lodi je klimatizovaný i vyhřívaný. Loď nabízí kompletní gastronomický servis. Kapacita lodi je až 288 osob, z toho se nachází 80 míst uvnitř a 208 na horní slunečné palubě. Mezi loděmi Vás zcela jistě upoutá svou výmalbou inspirovanou plavbami do zoo.

7. Loď Šumava

Restaurační loď Šumava patří k největším motorovým lodím v Praze. Z doku vyplula roku 1951 a v roce 1996 prošla kompletní renovací a modernizací. Díky tomu je dnes plně ozvučená, klimatizovaná i vytápěná a může plout celoročně.

Šumava má největší lodní salon a úctyhodnou kapacitu 190 osob uvnitř lodi a 200 osob na slunečné palubě. Loď je oblíbeným místem větších soukromých akcí, jako jsou firemní večírky, školení, konference, ale pluje i na vyhlídkových plavbách. Najdete na ní kompletní gastronomický servis včetně rautových stolů a možnosti grilovat na horní palubě, odkud je krásný výhled.

8. Jazz Boat Kotva

Jazz Boat je jedna z pražských jazzových scén, které v sobě spojuje zážitek ze živé jazzové produkce, plavby lodí a gurmánské večeře. Jazz Boat je situována do stylového prostředí lodi Kotva z roku 1982. Loď má za sebou několik renovací a modernizací, díky nimž dnes nabízí komfortní prostředí, skvělé ozvučení a celoroční komfort.

Na lodi je možné grilovat na lávovém grilu, využít kompletní gastronomický servis včetně rautových stolů. Na otevřené palubě se posadí až 100 lidí a uvnitř 85. Loď bývá pronajímána i pro rozmanité soukromé a firemní akce.

9. Loď Praha

Motorová loď Praha vzešla, podobně jako Lužnice, z německé loděnice Yachtwerft Berlin-Köpenick. Ta ji dodala Praze na zakázku roku 1983 jako první motorovou vrtulovou loď typu BIFA III. Tehdy představovala novou generaci osobních motorových lodí, které měly už klimatizaci a vyhlídkovou palubu.

Jako primátorská loď byla využívána pro mimořádné příležitosti a tomu odpovídalo i její luxusní vybavení. Do běžného provozu byla nasazena až po změně režimu roku 1991. Od té doby byla několikrát modernizována, naposledy roku 2015, kdy získala nový ekologický motor Caterpillar 3056 DITA o výkonu 138 KW. Kapacita lodi Praha je 188 osob, z toho 93 uvnitř lodi a 95 na slunečné palubě.

10. Loď Visla

Loď Visla bývala doslova vlajkovou lodí Pražské paroplavební společnosti. Z polské loděnice Stocznia v Gdaňsku vyplula poprvé roku 1965 a v Praze se zařadila spolu s lodí Odra mezi dvě největší motorové lodě osobní lodní dopravy. Díky své velké kapacitě nahradila parníky na pravidelných linkových plavbách na Slapy a do Troje.

Loď Visla má dva polozapuštěné salony, otevřenou slunečnou palubu, taneční parket i bar. Za dobu svého provozu prošla řadou rekonstrukcí a úprav a to i včetně výměny motoru či rozšíření nástavby v roce 2000. Dnes je na lodi 200 míst, z toho 60 je krytých k sezení uvnitř lodi a 90 na slunečné palubě. Visla se využívá převážně pro okružní vyhlídkové plavby po Praze.

Kde nás najdete

wow prague convetion bureau etoa ačcka hospodarska komora ceske republiky